TO CO KOCHAM NAJBARDZIEJ - MAGIĘ - ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA - WIGILIĘ - ŚNIEG - LAMPKI - JEDZENIE :)

listopada 06, 2017
Wraz z listopadem przychodzi ten moment, kiedy zaczynam czuć zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Każdego roku te święta są inne, a ja przeżywam je na swój bardzo emocjonalny sposób. Znowu cały rok dobiega końca, ja robię podsumowanie, wspomnienia zostają na zdjęciach w kolejnych setkach albumowych (posiadam 14 albumów po 200zdj. czy Wy też jesteście uzależnieni od zdjęć?). A samo przygotowanie do świąt u mnie trwa już wczesnym grudniem. Kocham choinkę w domu, świeczki i sam ich zapach, przygotowanie posiłków na Wigilię, lampki na tarasie, itp. to wszystko jest magiczne, wyjątkowe i warto przygotowywać się do tego już dość wcześnie... a może by tak prezenty dla bliskich robić cały rok ?

Aby zacząć się przygotowywać wcześniej warto zadać sobie kilka pytań :)
Dekoracje: 
- Czy będziecie ubierać choinkę? Czy ozdoby kupicie czy przygotujecie sami, a może „podkradniecie” je z rodzinnych domów?
- Czy będziecie dekorować dom, np. wieńcami, świątecznymi kartkami, stroikami itp.? Przygotujecie je sami czy wybierzecie się na zakupy? Kiedy w domu pojawią się świąteczne dekoracje? Czy będziecie zawieszać je wspólnie.
Oczywiście ja ubieram choinkę, wychowana zostałam w takim domu, gdzie zawsze gościła choinka, zresztą totalnie nie wyobrażam sobie bez tak pięknej ozdoby Świąt. Dom dekoruję np. obrusami, stroikami, naklejkami choinek i mikołajów na drzwiach, figurkami. Dla mnie osobiście cała magia świąt oprócz najważniejszego jak spędzenia czasu w wigilię polega na ozdobach... no uwielbiam to. 
 Wigilia: 
- Czy wigilijną wieczerzę będziecie spożywać sami w domu, zaprosicie bliskich, skorzystacie z zaproszenia rodziców lub rodzeństwa czy może wybierzecie się do restauracji?
- Jakie potrawy pojawią się na stole i kto je przygotuje – Wy, Wasi bliscy czy może sprawdzona firma cateringowa, która pomoże zyskać więcej czasu dla siebie nawzajem?
- Czy wybierzecie się na Pasterkę, a jeśli tak, to gdzie?
Całe moje życie pamiętam wigilię spędzaną u mojej babci, ale od kilku lat czyli od ok. 10 wigilia jest w moim domu rodzinnym. Niestety babcia nie jest w stanie zrobić wigilii, ale zawsze jakieś potrawy przygotowuje, aby mamie było lżej. Ja również od 3 lat staram się uczestniczyć w przygotowaniach i pomagam w robieniu np. kapusty wigilijnej, muszę przyznać, że wychodzi mi to całkiem fajnie.
Najważniejsza sprawa i chyba muszę się przyznać, bo aż wstyd ! Może zmotywuje mnie to do zmiany to pasterka. Nigdy nie uczestniczyłam w tak ważnym wydarzeniu, zawsze kiedy chciałam na nią iść, mój aktualny mąż, był zawsze najedzony i mu się nie chciało, a ja sama jakoś nie potrafiłam się wybrać. Czas to zmienić... obiecałam sama sobie, że w tym roku będę uczestniczyła na pasterce.
Prezenty: 
- Czy będą prezenty?
- Kiedy i jak zostaną wręczone – czy znaleźć będzie je można pod choinką tuż po wieczerzy czy może w bożonarodzeniowy poranek w zawieszonych przy kominku skarpetach? A może przybędzie do was Święty Mikołaj z ogromnym workiem?
Chyba w większości domów zawsze gościły i goszczą prezenty pod choinką. Skromniejsze czy bogatsze, ale dla mnie osobiście liczy się gest i to, że mogę kogoś obdarować prezentem, niespodzianką, trochę też w formie wdzięczności za cały rok. Ze względu na to, że zostałam żoną obchodzę dwie wigilie i niestety jest mi niezmiernie przykro, że taki gest zaczyna zanikać i to nie dlatego, że nie ma pieniędzy... niestety nie mam wpływu na innych, ja sama chętnie obdarowałabym prezentami wszystkich, ale staram się otrząsnąć. Po ostatniej wigilii otworzyłam oczy ze łzami, jeszcze dzień przed latałam do sklepów, aby uzupełnić niektóre prezenty bo uważałam, że ich jest za mało, chciałam lepiej, zrobić ogromną niespodziankę, coś wspaniałego, aby uszczęśliwić, ale ja i moje dziecko zostaliśmy potraktowani.... ,,aby odpękać". A szkoda.... bo przez cały rok na prawdę można ten raz w roku się postarać. Nie wyobrażam sobie pustej choinki, to takie przykre...
 
Świąteczne dni: 
- Czy świąteczne dni spędzicie u siebie czy może odwiedzicie rodzinę lub znajomych?
- Co będziecie robić – spacerować, czytać, oglądać świąteczne filmy, a może odsypiać nieprzespane noce? 
Świątecznie dni zawsze mijają bardzo szybko, wigilia, potem pierwszy i drugi dzień świąt. To różnie, w zależności, kto organizuje te święta, jedziemy na obiad do rodziny, potem odpoczywamy w domu, oglądamy filmy w szczególności oczywiście ,,Kevin sam w domu" :), jemy mandarynki. 
Pytania można mnożyć, a decyzja zależy wyłącznie od Was – stwórzcie swoje własne tradycje, bez których maluszek za kilka lat nie będzie sobie wyobrażał Świąt. Jeśli macie ochotę na bożonarodzeniowe swetry lub pidżamy, również nie ma przeciwwskazań.
Ja w tamtym roku ubrałam choinkę bardzo szybko, to były pierwsze Święta Bożego Narodzenia mojego syna, więc magia była tym większa. Choinkę ubraliśmy zaraz po 6 grudnia, na drzwiach pojawiły się naklejki z mokołajami, na tarasie były lampki, które oświetlały pięknie dom, pokusiłam się również o różne gadżety. W tym roku funduję mojej rodzinie sesję zdjęciową i bardzo żałuję, że w poprzednim roku tego nie zrobiłam. To wspaniałe porównanie :) jak się zmieniamy :) 

Bożonarodzeniowe kartki ze zdjęciem dziecka

Świąteczne kartki pocztowe to, niestety, zanikająca tradycja. Mogą jednak okazać się wyjątkowym sposobem na podzielenie się radosną informacją, że maluszek jest już na świecie i pokazanie jego zachwycającej, małej buzi mieszkającym daleko członkom rodziny i znajomym, z którymi nieczęsto jest okazja zobaczyć się na żywo. Wystarczy skorzystać z jednej z licznych ofert przygotowania kartki świątecznej ze zdjęciem maluszka, najlepiej w bożonarodzeniowej stylizacji – w eleganckich ubrankach, w otoczeniu świątecznych dekoracji. Rodzice niemowlęcia mogą nie mieć czasu, by czekać w długich kolejkach na poczcie, jednak to nie problem - na wielu stronach internetowych istnieje także możliwość przygotowania e-kartki świątecznej ze zdjęciem dziecka, którą można następnie przesłać do adresatów pocztą e-mail, bez wychodzenia z domu.

Co ugotujesz dla Maluszka?

Wszyscy w Święta jedzą, jeść musi i najmłodszy członek rodziny. Bez względu na to, czy Boże Narodzenie zostanie spędzone w domu czy na wyjeździe, warto wcześniej zaplanować jadłospis dziecka. Część tradycyjnych świątecznych dań można przygotować wcześniej, w wersji dostosowanej do potrzeb niemowlęcia – poniżej znajdziecie przepis polecany przez mgr inż. Annę Rzeszotek – Specjalistę ds.  żywienia Nestlé Nutrition. Inne propozycje bożonarodzeniowych potraw dla dziecka dostępne są w Książce kucharskiej dla dzieci 6-36 miesięcy stworzonej przez portal Zdrowy Start w Przyszłość. Przygotowane i dobrze zapakowane mogą czekać na Święta w zamrażalniku. Dzięki temu w Boże Narodzenie, zamiast gotować i miksować 40 g buraka, będziecie mieć więcej czasu dla swojego Maleństwa.

… a, jeśli nie dasz rady nic ugotować?

Samodzielne gotowanie może być trudne dla części najbardziej zabieganych rodziców oraz
w przypadku, gdy Boże Narodzenie będzie wyjazdowe. W takim przypadku warto zawczasu zaopatrzyć się w zapas gotowych posiłków, które łatwo będzie można zabrać ze sobą i bez zbędnych przygotowań podać maluszkowi wszędzie, gdzie będziecie.
Na świątecznym stole obowiązkowe są dania z rybą, dlatego niemowlęciu również warto ją zaserwować, oczywiście w formie dostosowanej do jego potrzeb, np. w postaci  obiadku Jarzynki
z łososiem Gerber przeznaczonego dla niemowląt po 5. miesiącu, w którym wysokiej jakości mięso dziko żyjącego łososia, pochodzącego z Oceanu Spokojnego, podano z gładkim przecierem
z ugotowanych na parze warzyw. Sięgnąć można także do tradycyjnej kuchni polskiej serwując Schabik ze śliwką w warzywach Gerber, w którym kompozycję marchewki, ziemniaczków i mięska, urozmaicono smakiem suszonej śliwki.
W przypadku maluszków, których dieta jest dopiero rozszerzana, nie najlepszym pomysłem byłoby wprowadzanie nowych produktów podczas świątecznych podróży – zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie sięganie wyłącznie po posiłki oparte na znanych mu już, zaakceptowanych i dobrze tolerowanych składnikach, nawet jeśli jest ich tylko kilka. Na rynku dostępne są słoiczki jedno- i kilkuskładnikowe, które w tym wypadku świetnie się sprawdzą, np. Marchewka
z linii Moja pierwsza łyżeczka Gerber, która poza ugotowaną na parze marchewką nie zawiera nic więcej.

Bożonarodzeniowe menu dla malucha, które możesz zabrać do torebki

Oprócz dań do podgrzania, przydatne będą z pewnością także przekąski, które można zabrać
ze sobą, by podać je w trakcie podróży lub wizyty. Wygodnym rozwiązaniem są deserki zapakowane
w lekkie, nietłukące się tubki. Mogą być to deserki owocowe – do wyboru jest aż 12 wariantów smakowych od Gerber, m.in. Owocowy deserek w tubce Gruszka, banan, malina z musli czy Owocowy deserek w tubce Jabłko, mango. Wybierać można także spośród deserków owocowo-mlecznych –
od niedawna dostępne są wzbogacone w wapń, magnez i cynk, niezawierające dodatku cukru  Nestlé Yogolino Mango Banan i Nestlé Yogolino Banan Truskawka.
Rodzice, którzy mają pod opieką małego Głodomora, także poza domem muszą być naprawdę dobrze przygotowani i mieć ze sobą coś odpowiedniego na większy głód, a jednocześnie wygodnego do zaserwowania maluszkowi. Rozwiązaniem mogą być kaszki do picia Nestlé – gotowe do podania połączenie mleka modyfikowanego i dostosowanej do potrzeb niemowlęcia kaszki. Zapakowane zostały w poręczne kartoniki o objętości idealnej do podania „na raz”, a dostępne są w 3 wariantach smakowych, m.in. Kaszki do picia mleczno-pszennej z herbatnikami lub Kaszki do picia mleczno-ryżowej o smaku waniliowym.


C:\Users\PLBancerEw\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Outlook\ZZFUZY5N\_MG_0213.jpg

Specjalista ds. żywienia Nestlé Nutrition, Ania Rzeszotek, poleca

Zupka buraczkowa z jabłkiem
dla maluszków po 6. miesiącu życia


Składniki:
 • Burak obrany i pokrojony w plastry – 80 g
 • Ziemniaki – 30 g
 • Marchewka – 30 g
 • Delikatny kurczak Gerber – 2 łyżki
 • Masło – 1 łyżeczka
 • Woda – ½ szklanki
 • Sok z wyciśnięty ze sparzonej cytryny
 • Jabłko – ½ małej sztuki
 • Kaszka manna – 1 łyżeczka
Przygotowanie:
 1. Umyte i obrane warzywa gotujemy 15 minut
 2. Następnie wsypujemy kaszkę mannę i gotujemy „na wolnym ogniu” przez 4-5 minut
 3. Pod koniec gotowania dodajemy kilka kropli soku z cytryny oraz Delikatnego kurczaka Gerber
 4. Po zagotowaniu zupkę miksujemy, a pod koniec miksowania dodajemy masło
 5. Jabłko obrane i wydrążone z gniazd nasiennych pieczemy w temperaturze 160ºC przez 15 minut i przecieramy przez sitko
 6. Przetarte jabłko dodajemy do zupki w formie „kleksów”
Inne propozycje dostępne są w Książce kucharskiej dla dzieci 6-36 miesięcy stworzonej przez portal Zdrowy Start w Przyszłość.

Kochani dni lecą, a dni do Świąt Bożego Narodzenia coraz mniej, kocham te chwile, kiedy można spędzić je z rodziną, pomimo wielu negatywów staram się doceniać to co mam. A sama święta organizuje najlepiej jak mogę, aby mój syn czuł tą całą magię :) A Wy jak się przygotowujecie do świąt ? 

4 komentarze:

 1. Ja się już nie mogę doczekać świąt. To mój ulubiony czas w roku. I to jedzenie! Już odliczam dni ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również nie mogę się doczekać. Święta Bożego Narodzenia to najbardziej magiczne Święta w ciągu całego roku :)

   Usuń
 2. Ja również już odliczam do Świąt! Ach ta magia je otaczająca jest wprost wspaniała <3

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.